Vissza

Idén is megrendezik a világ legrégebbi sziklamászó versenyét Aggteleken

Csütörtöktől szombatig a csodálatos Aggteleki Karszt kulisszái között küzdenek az ország legjobb sportmászói a 47. MHSSZ Aggtelek Kupáért
Csütörtöktől szombatig a csodálatos Aggteleki Karszt kulisszái között küzdenek az ország legjobb sportmászói a 47. MHSSZ Aggtelek Kupáért Augusztus 13-án csütörtökön kezdődik a 47. MHSSZ Aggtelek Kupa háromnapos sziklamászó fesztivál az Aggteleki Nemzeti Parkban. Ez a legrégebbi múltra visszatekintő, természetes sziklán megrendezett sziklamászó verseny a világon, egyúttal hazánk egyetlen olyan sportmászó versenye, melyet természetes sziklán rendeznek. A versenyt 1974-ben rendezték először, az Aggteleki Nemzeti Park Baradla-barlangja felett magasodó mintegy hetven méteres sziklafalon. A helyszín azóta sem változott, így az ország egyik legkülönlegesebb mászóhelye várja a vállalkozó kedvű sportmászókat. A versenyt, amely az elmúlt közel öt évtizedben igazi sziklamászó fesztivállá nőtte ki magát, immáron 11 éve a Perem Sziklamászó Egyesület szervezi. A koronavírus járvány miatt nagyon komoly erőfeszítésbe került, hogy az idei kiírást is meg tudják rendezni, hogy ne szakadjon meg a 46 éve tartó hagyomány, hiszen eddig egyetlen év sem esett ki. A verseny formátuma is különleges: három napon át, úgynevezett „Jam” formátumban reggeltől estig, naponta meghatározott időszakon belül tetszőleges számú utat mászhatnak a nevezők. Teljesítményüket a versenybírók értékelő lapon vezetik. Az utak nehézsége és a rajtuk tett próbálkozások száma alapján a mászók pontokat kapnak, melyeket a harmadik mászónap végén összesítenek. Természetesen az ér több pontot, minél magasabb a megmászott út nehézségi foka, és minél kevesebb próbálkozásból tudja a mászó teljesíteni. A legtöbb pontot gyűjtő mászó nyeri a versenyt. A szervezők az utak kialakításánál arra is ügyeltek, hogy a gyakorlott profik mellett a kezdők is megtalálják a kellő motivációt az indulásra, így a számos nehéz út mellett könnyebbeket is kiépítettek. Összesen 32 út, mintegy 400 biztosító ponttal került kiépítésre. A patinás verseny korábbi győztesei között megtaláljuk a hazai mászótörténelem legnagyszerűbb sportmászóit. Az idei viadalon is jelen lesz a 16 éves címvédő és kétszeres győztes Vályi Gergő „Gege”, aki tavaly ifjúsági Európa-bajnoki címet szerzett, és már a 2024-es párizsi olimpiára készül. Szintén nevezett a korábbi kétszeres győztes Gedeon Péter, ami különleges párharcot vetít előre, ugyanis ha kettejük közül bármelyikük nyer, az háromszoros győztesként hazaviheti a vándorkupát. A Női “A” illetve a Férfi “A” kategória győztesei a Magyar Hegy- és Sportmászó Szövetség jóvoltából 50 000 Ft pénzdíjazásban részesülnek. A verseny csütörtökön reggel 08:00 órakor kezdődik, és szombat estig tart. A részletes programot megtaláljátok erre a linkre kattintva. További részletek a Facebook eseménynél.