Hegyi túravezető szakma nyilvántartásba vétele
- A Magyar Hegyvezetők Egyesületének sikere -
Friss hír, hogy a MHVE sikeresen nyilvántartásba vetette a Hegyi túravezetői szakmát hazánkban, mellyel így lehetőség nyílt egy hivatalos képzési rendszer elindítására és a Nemzetközi Hegyi Túravezetők Szövetségének Uniójába történő belépésre (Union of International Mountain Leader Associations, UIMLA).A sikeres akkreditációról és a további lépésekről és célokról Farkas Zsoltot - az MHVE Elnökét - kérdeztük. Mit jelent pontosan a Hegyi túravezetés és milyen jogosultságokat szerez az a tag, aki az oktatás végén sikeres vizsgát téve Hegyi túravezető lesz? Farkas Zsolt: Idéznék az UIMLA sztenderdjéből, mit jelent pontosan a nemzetközi hegyi túravezető (International Mountain Leader - IML):- ,,Az IML-nek képesítése van vezetni, oktatni, és támogatni a kliensét, legyen az fizető vendég vagy egyéb, minden évszakban, minden területen, beleértve hóval borított területeket, kivéve gleccsereket és olyan területeket, ahol kötéltechnika szükséges a haladáshoz. Gleccsereket csak ott érinthet, ahol részét képezik nemzetileg vagy nemzetközileg elfogadott és jelölt útvonalnak, beülő és kötél használata nem szükséges a továbbhaladáshoz.
- A sízés semmilyen formája nem megengedett. Hótalp használata engedélyezett."
Forrás: UIMLA Standard (ENG) 2. bekezdés- April 6th 2013 version - (AGO Sněžné - CZ)
Emészthetőbben fogalmazva a nemzetközi hegyi túravezetői tevékenység az érintett személyek hegyi és magashegységi kísérését és oktatását jelenti, miközben a kísért személyek haladásához kötél tervezett használata nem szükséges, a nemzetközi UIAA skála alapján legfeljebb első hegymászói fokozatú terepen. Vezethet hótalpas túrákat, lavinaismereti és túravezető tanfolyamokat tarthat.
A jogosultságokra nem lehet rövid és egyszerű választ adni, mert minden országban mások a helyi törvények, szabályok, helyi szokások és gyakorlatok. A hazai hegyi túravezető milyen szakmai kompetenciával rendelkezik, mire lesz képessége, tudása és mire kap jogosítványt, két külön dolog. Példának hoznám a hazai helyzetet. A nemzeti hegyi túravezető szakmai képesítés alkalmassá tenné birtokosait, hogy hazánkban via ferrata túrákat vezethessenek. Más országban, pl. Ausztriában az osztrák jogszabályok alapján ugyanehhez már hegyivezetői képesítés szükséges. Hazánkban a hegyivezetés, hegyi túravezetés gyakorlásáról, így a külföldi látogatók által végzett hegyi vezetés, hegyi túravezetés gyakorlásáról sincsenek még jogszabályok. A "külföldi elfogadás" fogalmát és tartalmát érdemes pontosan értelmezni, hogy az IML minősítéstől várható eredményeket valós értékén mérhessük. Az UIMLA nem követeli meg a nemzeti tagszervezetektől a minősítés állami elismerését és a kölcsönösség elvére épített nemzetközi ekvivalenciát sem. Így a "külföldi elfogadás" kevésbé jogi alapon biztosított (szemben az IFMGA-vel), hanem inkább piaci elismertség alapján. Ha az IML minősítéssel rendelkező hegyi túravezető nem a saját hazájában kíván túrát vezetni, akkor előbb a célországban fel kell derítenie a minősítése elismerésének módját és annak kereteit. Szélsőséges példa: Svédország és Norvégia a sífutást is IML kompetenciának tekinti, de harmadik országból érkező IML nem szerezhet automatikus jogosultságot sífutó túrákhoz, csak akkor, ha az ezen a téren szerzett jártasságát külön igazolja. Szlovákoknál a hótakaróval fedett, kijelölt turista ösvényeken és utakon, sífelszerelés használatával vezethetnek túrát. Más országokban is vannak hasonló mintájú nemzeti sajátosságok, pl. a via ferrata túrákra országonként markánsan eltérő szabályok vonatkoznak. A hazai képzés során nemzeti sajátosságként az UIMLA sztenderdjében meghatározott témákon túlmenően a via ferrata túrák vezetésével kapcsolatosan is kapnak oktatást a résztvevők.
Ha konkrét célt kell meghatározni, akkor milyen túrát vihet majd, aki ezzel a képesítéssel rendelkezik? Vannak eltérések az egyes országokban?
Farkas Zsolt: A kérdésre nem tudok pontos és korrekt választ adni, mert azt szerintem senki nem tudja megmondani, hogy mi lesz 2-3 év múlva. A hegyi túravezető képesítéshez tartozó jogosultságok, hazai szabályozások még kidolgozás előtt vannak. Az ehhez kapcsolható nemzetközi IML minősítések határokon átnyúló elfogadottsága bonyolult, nincs rá olyan egyértelmű szabályozási elvárás, mint amilyen a hegyivezető szakmai képesítésekhez tartozik az EU tagországaiban, mert az IML minősítés nem kötődik EU szinten szabályozott szakmához. Azon országok többségében, ahol az IFMGA jelen van, a hegyivezetés a helyi jogszabályoknak megfelelő nemzetközi hegyivezetői (IFMGA) képesítés birtokában végezhető. 2014-ben az EU-ban a hegyivezető szakma is védetté vált, így a hatóságok – egy esetleges ellenőrzéskor – elkérik az európai szakmai kártyát (European Profession Card, EPC). A kártya kiváltásához nemzetközi hegyivezetői diploma (IFMGA) szükséges (vagy minden országban saját képzés elvégzése, amelyet az ún. fogadó ország nem köteles elfogadni). EPC a kiváltástól számítva 12 hónapig érvényes. Hegyi túravezető szakmai képesítéssel meg lehet próbálni az EPC-t kérelmezni a hegyivezető szakmára egy másik EU-országban, ahol átmeneti és alkalmi jelleggel szeretné valaki gyakorolni a hegyivezető szakmát. A fogadó ország dönti el, hogy a kérelmező képzettsége és szakmai tapasztalata meg felel-e a helyi normáknak, továbbá egyéb más szempontokat is mérlegel, hogy elfogadja -e vagy sem. Úgy gondolom, hogy jelenleg kicsi az esélye, hogy elfogadják. Azért azt ne felejtsük el, hogy az EU- tagországain kívül is van élet, ahol más szabályozások vannak érvényben. Akik külföldön hegyivezető tevékenységet (több országban a via ferrata is annak számít) végeznek, azoknak az adott ország szabályozását kell tiszteletben tartaniuk, és annak megfelelniük. Röviden felvázolnád a képzési rendszert, ami után a képesítést meg lehet szerezni? Farkas Zsolt: A képzés időtartama: 0 Belépő teszt 2 nap 1 Egészségügyi ismeretek 3 nap 2 Csoportvezetés és oktatás 2 nap 3 Jogi és vállalkozási ismeretek 1 nap 4 Hegyi környezet 4 nap 5 Navigáció és tájékozódás 8 nap 6 Túravezetés, biztonság és mentés – nyári környezetben 13 nap 7 Túlélés a hegyekben, bivakolás nyári környezetben 3 nap 8 Túravezetés, biztonság és mentés – téli környezetben 7 nap 9 Túlélés a hegyekben, bivakolás téli környezetben 3 nap Teljes oktatási nap: 44 nap Minősítés:- 22 nap szakmai gyakorlat teljesítése
- Szakmai záró beszámoló: Nyári IML vizsga/minősítés 3 nap, Téli IML vizsga/minősítés 3 nap.
- A képzés időtartama: 2 év
- Hegyi túravezető szakmai képzettség (IML)
- Adott évre érvényes UIMLA igazolvány
- Naprakész CPD (az egész életen át tartó tanulás)
- Szakmai felelősség biztosítás
- Engedély (,hogy tagországokon belül szabadon dolgozzon, érvényesként van elismerve a nemzeti szövetség által, a helyi törvények, szabályozások és helyi szokások és gyakorlatok alapján.)