Mászóterem – a fal mögött!
Ahányszor csak kinyitjuk a fal tartószerkezetét is megmutató ajtaját, számos kérdést kapunk a fal építésével és üzemeltetéssel kapcsolatban. Érdekes, hogy milyen sokszínűek a kérdések: műszaki jellegű, tűzvédelem, baleset elhárítás, karban tarthatóság, és még sok más is. Az alábbiakban megpróbálom összefoglalni az eddigi leggyakoribb kérdéseket, hogy, ha legközelebb jöttök, akkor tudjátok, hogy mi is van a „fal mögött”…
Tervezés
Ábra: Tartószerkezet statikai számítás (90 fokkal elforgatva)
Kivitelezés
Ábra: Fa és fém elemek szabvány szerinti megfelelőségi táblázatok
Mivel mi is építünk falakat, ezért, volt már szerencsém a szállítói oldalon is állni. Az egyik multi megrendelőnk a felhasznált facsavarok gyártói bizonylatát is számon kérte..
Lehet, de nem szabványszerű pl.: OSB-ből falat építeni, biztosító pontnak szemes anyát beépíteni, olyan szőnyeget használni, ami közé be lehet esni (bokatörés lehetősége), és még sorolhatnám… Üzemeltetői szemszögből ezek nagyon kockázatosak lehetnek egy esetleges balesetnél …
Üzemeltetés
Ábra: mászó eszközökre vonatkozó szabványok és megnevezéseik (forrás: www.ifsc-climbing.org)
A fentiek alapján feladatként jelentkezik még a karbantartásra használt (saját) és a kiadásra kerülő (bérelhető) mászó eszközök (kötelek, karabinerek, egyéb biztosító eszközök, beülők) időszakos vizsgálata – szükség esetén selejtezése.
A gyártók megadják azokat az szempontokat, amiket az ellenőrzés során vizsgálni kell (az eszköz kora, fizikai és vagy vegyi hatások nyomai, anyag elváltozások, kopások, stb. …).
Az átvizsgáláskor szemrevételezéssel, és/vagy tapintás útján kerül ellenőrzésre az adott eszköz állapota. Szükség esetén lehetőség van a gyártóval történő konzultációkra is.
Egy példa: köteleknél sajnos gyakori a kötelek burkolatának „megégése”, ami jellemzően a szükségesnél gyorsabb eresztésnél keletkezik. Ekkor a felső biztosítási pontnál a súrlódástól úgy felmelegszik a kötél, hogy megváltozik (üvegesség válik) a felülete. Egy pont után a kötél selejtezésre kerül.
Az érvényes hazai előírások alapján csak az adott eszközre érvényes tanúsítvánnyal rendelkezők jogosultak a kötelek és egyéb eszközök bevizsgálására. Ilyenek szakemberek munkabiztonsággal foglalkozó, illetve ipari alpinista oktató cégeknél találhatók.
A fentiekből talán már érezhető, hogy nagyon sok minden zajlik a falak mögött a biztonságos sportolási környezet biztosításához.
Végül, de nem utolsó sorban a független minőségbiztosítói szerep. Ez elég érdekes itthon. Jelenleg a mászótermek, mobil mászófalak a vásári mutatványos eszközök kategóriában kerültek „ a szokvány alapján”, bár a törvény taxatív módon nem sorolja fel azokat...
Már magában az is érdekes, hogy egy beépített mászófal – ami mellesleg olimpiai sportág -, hogy lehet vásári mutatvány.Meggondolandó lenne áttekinteni EU-s országok gyakorlatait, amikből „best practice” alapon ki lehetne választani az itthon is szükségszerű és betartható megoldásokat. Esetleg az MHSSz is közreműködhetne a változtatásra kerülő minőségbiztosítási rendszer kidolgozásában, esetleg az időszakos ellenőrzésekben is.
A biztonságos mászáshoz a technika mellett nagyon fontos a humán tényező is. De erről majd esetleg később egy másik bejegyzésben…
Kővágó Károly
BigWall mászóterem ügyvezető
TE Sportmászó edző
OKJ ipari alpinista
Petzl-Beal eszköz bevizsgáló
- Miből is készült, (Jé, ez fából van)?
- Hogyan is épül egy mászófal? Hogyan és milyen gyakran ellenőrizzük azt?

- A fal tervezése során biztosítani kell(ett), hogy annak minden eleme (fal tartószerkezet, mászó felülete, biztosító pontok, fogások) kibírják a fellépő terhelést, a legextrémebb esetekben is. Nagyon komoly statikai számítások készülnek minden egyes fal tartószerkezeti elemre…

- A fal minden eleme csak minősített anyagok felhasználásával építhető. Ez vonatkozik a gombátlanított és tűzgátló festékkel kezelt szerkezeti elemtől az EU EN minősítéssel rendelkező csavarokon át a fogásokig.

- A fal és szerelvényeinek időszakos (napi – heti - éves) dokumentált ellenőrzése kötelező.
