Magyar Hegy- és Sportmászó Szövetség
Szakmai ajánlása
a sportmászásban tevékenykedő szervezetek és intézmények számára
A hegy- és sziklamászás gyakorlásának előnyös hatásait felismerve hazánkban is mind többen hódolnak hegyisportok valamely ágának. Ennek következtében folyamatosan növekszik azon (oktatási, civil és üzleti) intézmények száma, amelyek lehetőséget kínálnak a sportmászás szervezett körülmények között (műfalon, vagy szabadban) való gyakorlására. Tekintettel arra, hogy a szikla- és falmászás nem csupán sérülésveszélyes, hanem űzése közben könnyen bekövetkezhet maradandó károsodás, vagy akár tragikus kimenetelű baleset is, ezért a Magyar Hegy- és Sportmászó Szövetség (továbbiakban: MHSSZ) fontosnak érzi hivatalosan is megfogalmazni álláspontját a sportmászást oktatók és a kapcsolódó tevékenységet végzők szakmai felkészültségével kapcsolatban. Jelen ajánlás célja – amely az MHSSZ célkitűzései közé is tartozik – a sportág gyakorlásának magas szintű támogatása, a lehetséges baleseteket megelőzése, valamint a megelőzési és elővigyázatossági szempontok, javaslatok megfogalmazása valamennyi, a sportágban tevékenykedő szervezet és intézmény számára. Az eddigi tapasztalatok alapján, valamint a sportág várható további fejlődésére tekintettel az alábbiak betartását és betartatását javasoljuk:- Köteles sportmászás esetén a műfalas tevékenység felügyeletével megbízott esetében (falmester) olyan személy foglalkoztatása javasolt, aki rendelkezik az MHSSZ által elismert, és a Magyar Hegymászó Oktatói Kollégium (továbbiakban: MHOK) keretein belül végzett SZM1 (vagy régi alapfokú) sziklamászó vizsgával, valamint legalább 2 év igazolható tapasztalattal a köteles mászás terén.
- Sportmászó oktatói (műfalon, vagy szabadban, köteles vagy boulder stílusú) tevékenység végzéséhez olyan személy foglalkoztatása javasolt, aki rendelkezik a Testnevelési Egyetem (továbbiakban: TE) és az MHSSZ együttműködésében megvalósuló sportmászás sportoktatói OKJ képzettséggel.
- Sportmászó edzői (műfalon, vagy szabadban, köteles vagy boulder stílusú) tevékenység végzéséhez (köteles és boulder stílusú, sportmászás is) olyan személy foglalkoztatása javasolt, aki rendelkezik a TE és az MHSSZ együttműködésében megvalósuló sportmászás sportedzői OKJ képzettséggel.
- Sportmászás OKJ-s képzési tájékoztató: Tajekoztató
- MHOK-ás SZM1 képzési tájékoztató (https://mhok.hu/alap-szint/);
- A minimum szakmai ajánlást elfogadó termek listája: link - fejlesztés alatt
- A sportoktató / sportedző kompetenciájának és munkaterületének rövid leírása: