A Magyar Hegy- és Sportmászó Szövetség közgyűlése 2024 novemberében elfogadta az új sportágfejlesztési stratégiát, melynek része a korábban háromtagú elnökség öttagúra bővítése, valamint a szakági struktúra átalakítása. A szövetség ennek szellemében a 2025 januárjára meghirdetett tisztújító közgyűlésére kiírta a pályázatokat a tisztségekre, melyről végül a közgyűlés döntött.
2025 februárjától öttagú elnökség irányítja a szövetséget
A tagság novemberi döntése értelmében az eddigi háromtagú helyett öttagú elnökség irányítja a Magyar Hegy- és Sportmászó Szövetséget. Tagjai az elnök, valamint a négy szakágvezető. A szakági struktúra is változott, a korábbi kettő helyett immáron négy szakágra különül a hazai mászósport szakmai irányítása, követve a különböző szakágak olimpiai programba történt bekerülését. Ezek a szabadidősport szakág, a versenymászó szakág, a hegymászó szakág és a síalpin szakág.
Kandrács Ildikó elnök asszony újabb négy évre kapott bizalmat
Színvonalas pályázatok érkeztek az összes meghirdetett pozícióra. Az elnöki posztra a szövetséget már tíz éve sikeresen vezető Kandrács Ildikó mellett Radics Máté és Urbanics Áron pályázott. A közgyűlés ismét Kandrács Ildikónak szavazott bizalmat, az alábbi szavazataránnyal:
Kandrács Ildikó: 33 szavazat
Radics Máté: 21 szavazat
Urbanics Áron: 6 szavazat
Változás, hogy a megbízatás a korábbi ötéves ciklus helyett az új stratégiának megfelelően négy évre szól. Kandrács Ildikó az elmúlt évtizedben kiváló diplomáciai kapcsolatokat épített ki az állami sportirányítás döntéshozóival. Ezek a kapcsolatok kiemelt fontossággal bírnak egy olyan időszakban, amikor a sportmászás népszerűsége és ismertsége az olimpiai részvétel kapcsán ugrásszerűen nő.
“Szövetségi elnökként tudom milyen az, amikor nincs semmink, és a lélek és a mászás iránti szimpátia viszi a gépezetet. Tudom, hogy milyen az, amikor a kitartó munkának eredménye van, és a szövetségen belül is és kívül is elismerést és elégedettséget váltunk ki. Sajnos tudom azt is, hogy milyen az, amikor az elért eredményekkel és a rengeteg befektetett munkával már nem csak elismerést, hanem rengeteg kritikát is kapunk, hiszen az olimpia miatt magasabbak lettek az elvárások.
Sok fokozatot kell megugrania egy ilyen alulról építkező szervezetnek ahhoz, hogy eljusson egy mászóközösségileg és államilag is elfogadott szintre. A rengeteg befektetett munka 10 év alatt meghozta a gyümölcsét, egy mászóklubból egy olyan szervezet lettünk, amely világos stratégia mellett felveszi a lépést a sportág fejlődésével és más olimpiai sportágat képviselő szövetséggel. A jövő szövetségéhez kell egy jól strukturált szervezet, kell egy jó csapat és kellenek az eredmények. Ezt az építkezést ugyanolyan elhivatottsággal fogom folytatni, mint az elmúlt két elnöki ciklusomban.”
Új szakágak, új szakágvezetők
A korábbi két szakág, a hegymászó és versenymászó szakág két új szakággal bővül a szakmai irányítás: a szabadidősport és a síalpin szakággal. Kiemelt cél volt a versenysport és a szabadidősport szétválasztása, valamint az olimpiai sportágak külön irányítása. A négy szakágra érkezett pályázatok értékelése után az alábbi eredmények születtek:
Versenymászó szakág
Harangi János: 46 szavazat
Nagy Ervin: 10 szavazat
Az egyik legfontosabb terület, a sportmászás olimpiai részvétele okán. Nagy Ervin páratlan lelkesedéssel és odaadással vezette a szakágat egy évtizeden át, és a továbbiakban is felajánlotta aktív közreműködését. Harangi János 2024 óta dolgozik megbízott szövetségi kapitányként, amely új lendületet és látásmódot is hozott a versenymászás szakmai alapjainak felépítésében. Jani programja ezen a linken olvasható.
Szabadidősport szakág
Erdélyi Balázs: 42 szavazat
Gajárszki Áron: 17 szavazat
Ebbe a szakágba tartozik ezentúl a hazai sziklamászó helyek menedzselése, a mászótermek rekreációs célú használata, a via ferrata tevékenység és az amatőr versenyek. Balázs programja ezen a linken érhető el.
Hegymászó szakág
Sántha Gergő (egyedüli induló): 38 igen szavazat
A hegymászás a legszerteágazóbb, legszínesebb területe a mászásnak, amely a legösszetettebb tudást is igényli a sportág művelőitől. Mivel nem versenysport, nincs egyértelmű szabályrendszere, mégis van évszázados hagyománya, nemzetközi etikettje, sztenderdjei, elismertsége. Sántha Gergő a mostantól a síalpin szakágra fókuszáló Dr. Ágoston Viktort váltja a hegymászó szakági pozícióban. Gergő a Magyar Hegymászó Oktatói Kollégium elnöke, programja ezen a linken olvasható.
Síalpin szakág
Dr. Ágoston Viktor (egyedüli induló): 40 igen szavazat
A 2026-os Milánó-Cortina téli olimpián bemutatkozó sportág hazai menedzselése kapcsán rengeteg feladat vár az új szakágvezetőre. Ezt a hegymászó szakág korábbi vezetője, Dr. Ágoston Viktor vállalta, aki maga is aktív síalpinista és a hazai kupasorozat elindítója, szervezője. Szakmai programja ezen a linken érhető el.
A közgyűlés megválasztotta továbbá az ellenőrző testület tagjait is:
Ellenőrző testület
Kiss-Kovács Nóra: 43 igen szavazat
Dr. Silva Vivien: 42 igen szavazat
Dr. Gombkötő Ede: 44 igen szavazat
A leköszönő régi-új tisztségviselőknek köszönjük az elmúlt öt évben végzett munkáját.
Ezúton külön is szeretnénk megköszönni Nagy Ervinnek a versenymászó szakág élén tett erőfeszítéseit, a versenymászásért folytatott áldozatos munkáját, példaértékű lelkesedését!
Gratulálunk Kandrács Ildikó elnök asszonynak az újabb négy évre szóló megbízatáshoz, és kívánjuk, hogy a jövőben is sikeresen folytassa az eddigi igen eredményes munkát!
Gratulálunk és jó munkát kívánunk az új elnökségnek és a megválasztott tisztségviselőknek! Valljuk, hogy továbbra is csak közösen, a közösség erejére támaszkodva tehetünk hatékonyan a közösségért.