Párizsban megkezdődtek a XXXIII. nyári olimpiai játékok, ahol a sportmászás már második alkalommal szerepel. A mászók boulder és nehézségi kombinációban, valamint gyorsmászásban küzdenek az olimpiai érmelkért, melyet az Eurosporton és az M4 Sporton követhettek figyelemmel. Izer Bálint jóvoltából egyesével bemutatjuk nektek a kombinációban részt vevő versenyzőket!
Janja Garnbret (SLO, 25)
A hölgy, akit talán lassan már a nem-mászó ismerőseinknek sem kell bemutatni. A kiváló szlovén fenomén a sportmászás egyik legismertebb és legsikeresebb alakja. 1999. március 12-én született Gradec városában. 7 évesen kezdett el mászni és tehetségével nagyon hamar kiemelkedett a mezőnyből. A hazai mászóink által is gyakran látogatott kotecniki mászóiskolában kezdte el koptatni a sziklákat, ”az általános iskola délutáni napközijét az erdőre cserélte”, ahogy ő fogalmaz. Ez azt eredményezte, hogy 15 éves koráig minden utat megmászott Kotecniken a legnehezebb Miza za šest 8c+ -szal bezárólag. 17 évesen flash mászta a La Fabelita nevű 8c sportutat, majd egy évvel később megmászta élete első 9a sportútját a Seleccio Natural képében. 2021-ben mászta az első 8c on-sightját (Fish Eye, Oliana), ezzel az első női sziklamászó lett a világon, aki képes volt erre a teljesítményre. Idén tavasszal a Bügeleisen SDS 8C bouldert mászta meg, gyakorlatilag kétszer egymás után, mert az elsőt nem rögzítette a kamera...
Bár Janja sziklás teljesítményei is elképesztőek, azt fontos megjegyezni, hogy évente alig egy-két hetet tölt sziklán és jelenleg a fő csapásvonal számára egyértelműen a versenymászás. 2016-ban robbant be a nemzetközi köztudatba, amikor is megnyerte a nehézségi világbajnokságot és az összesített világkupát is.
Az elkövetkező években páratlan menetelésbe kezdett: 2019-ben úgy nyerte meg az összesített boulder világkupát, hogy minden egyes világkupa eseményen aranyérmet szerzett, de ami még ennél is elképesztőbb: 78 boulderből 74-et megmászott.
Janja megnyerte a 2020-as tokiói olimpiát, jelenleg 8-szoros világbajnok, 45 világkupa aranyérme van otthon – e mellé még 20 ezüst vagy bronz. Nem csak technikai tudásával és erejével, de mentális felkészültségével és kitartásával is kiemelkedik a mezőnyből. Inspirációt jelent számos fiatal mászó számára világszerte, és a 2024-es párizsi olimpia legnagyobb esélyesének mondhatjuk.
Erő: 10/10
Technika: 10/10
Állóképesség: 10/10
Varázserő/érdekesség: ”Megtartja statikusan azokat a paddle-dynókat, amikre másoknak csak dinamikusan továbbcsapkodni van esélyük...”
Jessica Pilz (AUT, 27)
Az osztrák Jessica Pilz 1996. november 22-én született Haagban, Alsó-Ausztriában. Sokáig nem emelkedett ki az osztrák versenyzők közül, de nem is lett volna egyszerű dolga, hiszen két, a korszakát meghatározó zseninek az árnyékában csiszolta tudását. Egyikük az egy generációval idősebb Anna Stöhr boulder világkupákon ruházta ekkoriban rommá a világot, nehézségi mászásban pedig ott volt Johanna Ernst, aki ha elindult valahol, a dobogó tetejére állt. Így Jessica sokáig a klasszisok árnyékában maradt, de egykori edzője, Ralph Winkler szerint Jessicának a mentálja a legerősebb fegyvere: “az ösvény kitaposott volt, csak végig kellett rajta menni.”
10 évvel ezelőtt állhatott először dobogón, 2015-ben pedig egy év alatt 6 nehézségi világkupa érmet szerzett 3 ezüst és 3 bronz képében és ezzel az összesített világkupa 3. helyezését szerezte meg. A két aranyérmén kívül ott van még a tarsolyában másik 15 érem világkupa versenyekről, illetve egy bronzérem is boulder világkupáról. De a számmisztikánál talán sokkal fontosabb, hogy egy világbajnokról beszélgetünk! 2018-ban az innsbrucki világbajnokságon nehézségi mászásban állhatott a dobogó tetejére, a második helyre taszítva Janját! A 165 cm magas sportmászónak az Erebor 9b sportút a legnehezebb mászása sziklán.
Erő: 9/10
Technika: 7/10
Állóképesség: 9/10
Varázserő/érdekesség: “Döntőbe várom, ha nem valami elképesztően egymozdulatos, hanem inkább félút-kulcsrészes döntőt fognak építeni, Jessie-nek minden esélye megvan, hogy felmásszon a dobogóra...”
Ai Mori (JPN, 20)
A keresztnevén kívül a technikai repertoárja és mozgáskoordinációja azt sejtetné, hogy a 154 cm magas hölgynek van valami köze a mesterséges intelligenciához és bizonyosan laboratóriumi körülmények között született a sportmászás oltárán. A viccet félretéve szeretném kijelenteni, hogy Ai talán a legtehetségesebb mászó, akit valaha láthattunk mászni a világkupa sorozatokon! Utoljára ilyen érzésünk talán a 16 éves Adam Ondránál lehetett, aki az akkori mezőnyhöz képest látszott, hogy egy egészen másik univerzumban játsza a saját játékát.
Két dolog teszi Ait igazán ikonikussá. Egyrészt szinte soha nem látjuk rázogatni az alkarját, már-már azt a látszatot kelti, mintha a 20 éves japán fenomén nem lenne képes az elsavasodásra. Másrészt Mori technikai repertoárja egészen más dimenzióban mozog, mint a legtöbb női versenyzőé. Akár boulder, akár nehézségi mászásról van szó, Mori mindig képes kitalálni egy saját bétát, ami az ő magasságához és végtelen állóképességéhez sokkal jobban illeszkedik. Mivel állóképessége abszolút jeles, számára nem luxus játszadozni ezekkel a különböző fej fölé sarkazásokkal, ugrások kicsalásával.
2003. szeptember 17-én született a japán Ibarakiban, és ő lett az első japán mászó, aki világbajnokságot tudott nyerni nehézségi mászásban. 2019-ben kezdett el a felnőtt világkupa-futamokon versenyezni. A 2020-as olimpiáról lecsúszott, mivel Miho és Akiyo már betöltötték a kvótát Japánból. Az első trónfosztása 2022-ben, a szlovéniai Koperben történt, ahol hazai közönség előtt verte meg három mozdulattal Janját nehézségi mászásban – ebben az évben, ahol elindult nehézségi versenyen, aranyat vitt haza. Mori a 2023-as bernii világbajnokságon 3. lett kombinációban, így az elsők között váltotta meg kvótáját a 2024-es párizsi játékokra.
Airól nagyon kevés videó/interjú anyagot találunk, ezzel is tovább növelve az őt körülvevő misztériumot. Hogy is volt ez azzal a laborral? :)
Erő: 7/10
Technika: 10/10
Állóképesség: 10/10
Varázserő/érdekesség: “Morinak az egyetlen rákfenéje az ugrások. De kétségtelenül meg kell jegyeznünk, hogy ő a korszakunk egyetlen sportmászója, aki meg tudja szorongatni Janját. Az a fogás, amit egyszer már megfogott, sosem engedtetik el...”
Oriane Bertone (FRA, 19)
Oriane egy dél-francia mászócsaládba született 2005. március 10-én, és a tinédzsert számos érdekesség lengi körül. Oriane nevével sokkal előbb találkoztak a nemzetközi sziklamászós híreket követők, hiszen egy nem is akármilyen rekord cseng a neve mellett. Mindössze 12 éves volt, amikor apukájával a szokásos dél-afrikai Rocklands boulder tripjük során megoldotta a Golden Shadow nevű boulder problémát, ezzel ő a legfiatalabb sportoló, aki el tudott érni 8B+ fokozatot.
A nehézségi mászás sem hagyta hidegen: 14 éves volt, amikor megmászta első 8c+ útját Saint Légeren. Másfél évvel később pedig, még mindig csak 15 évesen, letudta első 8C boulderét a Satan I Helvete bas-t, Fontainebleau-ben. Ő tényleg egy sziklamászónak indult, édesapja nem is tartotta fontosnak a versenymászást, de az Oriane-ban lévő potenciálra számos edző felfigyelt. Relatíve későn, 15 évesen kezdett komolyabban versenyezni, majd részt venni az ifi-IFSC világkupa futamokon. 2021 áprilisában 16 évesen indulhatott el először felnőttek között a svájci meiringeni boulder világkupán, ahonnan el is hozta a második helyezést.
Az időközben magántanulóvá vált Oriane 4 ezüsttel rendelkezett már világkupa futamokról, és a tavalyi prágai világkupán állhatott először a dobogó legfelső fokára, Janját taszítva a második helyre. Nem volt ez rossz év számára, ugyanis a berni világbajnokságról is sikerült egy második hellyel hazatérnie. Az olimpiai kvalifikációs versenyek európai fordulóján Lavalban sikerült a kombinált számban első helyet szereznie, ezzel a 4. hölgyként biztosítva kvótáját a párizsi játékokra. A legfiatalabb versenyzőnek gondolom, akinek lehet esélye bejutni az olimpiai döntőbe.
Erő: 8/10
Technika: 8/10
Állóképesség: 7/10
Varázserő/érdekesség: Lépéstechnikája páratlan! Már nem egyszer fordult elő, hogy le tudott flashelni olyan slab utakat, amelyeket mások egyáltalán nem, vagy csak kínkeservek árán voltak képesek megmászni sok próbából.
Natalia Grossman (USA, 23)
Grossman a kaliforniai Santa Cruzban nőtt fel és 6 évesen a Pacific Edge mászóteremben kezdte a pályafutását, akárcsak anno Chris Sharma. Az otthonától 45 perc utazásra található Berkeley-ben kezdett el egy gyerekcsoporttal együtt edzeni. A csoport feloszlatásakor szüleivel megnézték, hol van a legjobb edzéslehetőség az Államokban, így költöztek a Colorado államban található Boulderbe, amit talán joggal nevezhetünk az amerikai kontinens mászós Mekkájának. Itt találkozott és kezdett el edzeni későbbi legjobb barátnőjével, Brooke Raboutou-val a Team ABC-ben, melyet Brooke anyukája, az egykori világbajnok Robyn Ebersfield-Raboutou vezetett.
Bár Grossman versenyzett gyerekkora óta, az igazi köztudatba robbanást a 2021-es szezon hozta meg számára. Ekkor szerezte meg az első érmét boulder és nehézségi világkupáról is, de látta, hogy szépen csillog, úgyhogy rögtön gyüjtött még párat. Csak ebben az évben 8 világkupa érmet szerzett! Gyakorlatilag a dobogó tetejéről leváltotta Janja kibérelt helyét a 2022-es teljes szezonra. Garnbret ekkor motivációs és magánéleti nehézségekkel küzdött az olimpia után, és úgy döntött, hogy a teljes boulder szezont kihagyja. Távollétében Grossman egy ezüstöt leszámítva minden világkupáról aranyat hozott el, de a neve mellett van még a boulder világbajnoki titulus is, és ha kételkednénk az állóképességében, azért érdemes megjegyezni, hogy nehézségi mászásban is van egy ezüstérme világbajnokságról! A pánamerikai olimpiai selejtezőn kvalifikálta magát Párizsba. Jelenleg Salt Lake Cityben lakik és edz az amerikai válogatottal, miközben online végzi az egyetemet.
Erő: 10/10
Technika: 9/10
Állóképesség: 8/10
Varázserő/érdekesség: “Natalia mozgáskoordinációja valóban párját ritkítja. Mindegy, hogy blokkolt vagy fedeles peremekbe kell dinamikusan ugrani, ezeket ő nem hibázza el. Ezen kívül ritkán látunk hölgyeket campusozni egy nehézségi úton, de ő már produkált ilyet korábban. Ugyan nem a legerősebb nehézségi versenyző, de számára egy nagyon jó menet a boulder körön akár még a dobogóra is felviheti.”
Zhang Yuetong (CHN, 21)
A pekingi hölgy Sencsenben született és 11 éves korában csatlakozott a kínai nemzeti mászócsapathoz, aminek a valaha volt legfiatalabb tagja lett, akit felvettek. Az ígéretes ifjúsági, nemzetközi eredmények végül egy igen megalapozott és sokoldalú sportolóhoz vezettek.
A debütáló versenye 2019-es chamonix-i nehézségi világkupa volt, ahol sikerült a dobogó második fokára állnia. A négyszeres nehézségi döntős Yuetong mászása ekkor még egyáltalán nem volt konzisztens. A Covid-19 hazáját sportolási szempontból is megtépázta. Sokáig egy ajtó fölé szerelt fingerboardon próbálta az állóképességét fenntartani, majd, amikor a mászótermekbe visszaszivárogtak az emberek, még mindig voltak olyan szabályok hogy csak folyékony magnéziával lehet mászni – azt érezte, egyszerűen ellehetetlenítik a fejlődéstől.
2022-ben Japánba költözött, hogy a világ legjobbjainak nyomdokain tudjon készülni, és úgy tűnik, ez nem is bizonyult rossz ötletnek! 2023-ban minden nehézségi világkupán legalább középdöntőbe sikerült jutnia, majd jött az év legfontosabb versenye: az olimpiai kvalifikáció Jakartában. A verseny előtt senki nem gondolta volna, hogy nem valaki a japán válogatottból fogja megnyerni ezt a versenyt, de Zhang fejében egy egészen eltérő végkifejlet munkálkodott. 5. helyen zárta a selejtezőt, 4. helyen a középdöntőt, majd megnyerte az olimpiai kvótát, helyben hagyva a japán válogatottat, beleértve az olimpiai ezüstérmes Miho Nonakát is!
Erő: 8/10
Technika: 8/10
Állóképesség: 9/10
Varázserő/érdekesség: „Kislányként olyan hajat vágatott magának, mint amilyen Ashima Shiraishinak volt – aki a legnagyobb példaképe. Egyértelműen a nehézségi mászás az ő diszciplínája, és ha e mellé egy picit stabilabb bouldermászást tud produkálni, akkor minden esélye megvan, hogy a döntőben ott legyen Párizsban!”
Oceana MacKenzie (AUS, 22)
Oceana 2002. július 11-én látta meg a napvilágot Németországban 6. leánygyermekként a családban. Szülei Új-Zélandiak, de ez senkit ne tévesszen meg, egy ízig-vérig ausztrál hölgyről van szó. 8 éves korában kezdte a mászást, az IFSC versenyein pedig 15 éves korától vesz részt. 2019-ben a meiringeni boulder világkupán a döntőben 6. lett, majd egy évvel később kvalifikálta magát a 2020-as olimpiára, ahol végül a 19. helyezést sikerült megcsípnie.
Egyértelműen egy boulder specialistáról beszélhetünk, de évről évre hozza az egyre jobb eredményeket nehézségi mászásban is! Legjobb helyezése egy 10. hely még Brianconból tavalyról. Az óceániai kontinensviadalon 199.9 pontot ért el a 200-ból, ami a történelem során elért eddigi legmagasabb eredmény a kombinált formációban. Második olimpiájára készül most Párizsban és bár a döntő talán túl ambiciózus cél, egy nagyon erős boulder körrel még akár meg is lehet!
Erő: 6/10
Technika: 7/10
Állóképesség: 5/10
Varázserő/érdekesség: „A mászók közül az egyetlen vegán atléta lesz Párizsban.”
Lauren Mukheibir (RSA, 22)
A johannesburgi Lauren volt az elmúlt évek legnagyobb esélyese az afrikai kontinens kvótáért, hiszen 2021-ben mindhárom szakágban kontinensbajnok lett. 9 éves korában kezdte a mászást és személyes elmondása szerint azóta sem telt el nap az életében, hogy ne gondolt volna erre a tevékenységre. Emellett életének számos aspektusában szeretne kiteljesedni, nemrég fejezte be kitűnő minősítéssel az Edith Cowan Egyetemet az ausztráliai Perthben, ahol tengerbiológiát tanult. Nagyjából 20 órát edz egy héten, ami 10 óra mászás és 10 óra erősítő jellegű felkészülést foglal magába(!).
Mivel hölgyeknél is többen alulról közelítik már a 30-at, Lauren nagyon bízik benne, hogy ez nem az utolsó olimpiája lesz és Los Angelesben majd 4 év múlva is rajthoz állhat és megmutathatja mire képes boulderben, hiszen az az ő igazi száma! Az afrikai kvalifikációs selejtező megnyerésével váltotta meg a kvótáját Párizsba, egyébként legjobb eredménye egy 49. helyezés két éve Salt Lake Cityből. Mivel Laurennek nincsen túl sok tapasztalata IFSC világversenyeken való részvételben, ezért jó eséllyel őt is majd csak a selejtezőben láthatjuk mászni.
Erő: 5/10
Technika: 7/10
Állóképesség: 5/10
Varázserő/érdekesség: „A dél-afrikai hölgynek két edzője is van, egyikük Dél-Afrikában, a másik Ausztráliában, és egyikük sem szeretné elengedni a kezét. Úgyhogy az edzők néha összeszólalkoznak a helyes edzésterv megválasztásában, de a dupla edzőre váltás úgy néz ki eddig bejött neki.”
Brooke Raboutou (USA, 23)
Bátran kijelenthetjük: Brooke az amerikai kontinens egyik legsokoldalúbb versenymászója. 2001. április 9-án született Boulderben, Coloradóban. Édesapja a francia Didier Raboutou a francia válogatott tagja volt, számos világkupa-versenyen döntőzött és nyert Arco Rock Mastert. Édesanyja Robyn Erbesfield-Raboutou 4-szeres világkupa győztes (1992-1995), 1995-ből világbajnok, a harmadik nő, aki elérte a 8b+ fokozatot, és emellett fontos megemlíteni, hogy a coloradói Team ABC-nek a vezető edzője. Ilyen háttérrel gyakorlatilag elkerülhetetlen volt Brooke számára, hogy hatalmas mérföldköveket érjen el a sportmászás területén.
Fiatal évei alatt legnagyobb ellenfele Ashima Shiraishi volt, ők ketten oktatták a mezőnyt a korosztályos megmérettetéseken. 9 évesen mászta az első 8a sportútját és 7C+ -os boulderét, ami akkoriban rekordnak számított. 10 évesen már mászott 8A bouldert, 11 évesen 8c sportutat(!). A tokiói olimpián minden esélye megvolt az éremszerzésre, ugyanis a boulder forduló után a második helyen állt Janja mögött, de sajnos a nehézségi úton való korai lecsúszás miatt végül az 5. helyen zárt.
Tokió után elkezdtek potyogni a világkupás sikerek: 13-szor állt a dobogón, 8 boulder és 5 nehézségi arányban. Ez egyébként azért is érdekes, mert a fő számának is a nehézségi mászást tartja, mégis az első világkupa aranyérmét is boulderben szerezte Hachiojiból tavaly.
A 158 centis mosolygyáros a berni boulder világbajnokságon bronzérmes lett! Brooke egy nagyon dinamikus és robbanékony mászó, akit a hazai közönség Budapesten is láthatott mászni, amikor az OQS-en első helyezést szerzett. 2023-ban megismételte a Box Therapy 8C+-os bouldert, amit lefokozott 8C-re. Az online sportfogadó oldalak Janja után Brookenak adják a legmagasabb szorzót!
Erő: 10/10
Technika: 9/10
Állóképesség: 10/10
Varázserő/érdekesség: „Számos versenyen láthatjuk bármelyik diszciplínában, hogy Brooke lépéstechnikája a párját ritkítja. Ha nem ér el valamit a lépésből; ő nem a falat lépi, hanem elképesztő precizitással meglépi a csavarlyukakat és sosem pattan ki belőlük.”
Miho Nonaka (JPN, 27)
Miho 1997. május 21-én született Tokióban, édesapja és nővére mutatták meg neki a sportmászást, amikor 9 éves volt. Nagyon korán hatalmas versenyszellem lobbant benne, hogy nővérét utol tudja érni, átérje azokat a dolgokat, amiket a testvére és erősebb legyen nála fiatalabb kora ellenére is. Ez az egészséges versenyszellem nagyon jól jött Mihónak és az első gyerekversenyeken, számos japán edzőnek felkeltette az érdeklődését, akik a verseny után az apukájához léptek és mindenféle magántanulásról és távoli jövőben lévő eredményekről beszéltek. Végül tinédzserként lett magántanuló és onnantól kezdve mindent a mászásnak vetett alá, saját elmondása szerint árgus szemekkel kísérte a példaképe, Akiyo Noguchi minden egyes mozzanatát, aki akkoriban a 2010-es évek derekán meghatározó alakja volt a női versenymászásnak.
Miho fejlődése évről évre látható volt az összesített boulder kupa eredmények tükrében is: 2015-ben 3., 2016-ban 2., 2018-ban első lett. 2016-ban ezüstérmes lett a boulder világbajnokságon, az előző olimpián ezüstérmet szerzett Janja mögött úgy, hogy a felkészülése során váll- és térdsérüléssel is küszködött. Összesen 24 érmet gyűjtött világkupa-versenyekről, ebből 4 arany és 10 ezüst. 2022-2023-ban is ezüstérmes lett az összesített boulder ranglistán, az OQS selejtezőjén megszerzett 2. hellyel biztosította a helyét Párizsba.
Úgy gondolom, Miho „a korszakának Cseh Lacija”, de szerintem boulderben megérdemli, hogy legalább annyira piedesztálra emeljük, mint Janját. A támogatói között a karóra márkától a japán joghurtig minden megtalálható. Nonakának nagy érdeklődése van még a divat és a szépségápolási cikkek iránt is, így innen is számos márka szponzorálja, olyan apróságok mellett, mint a Red Bull és az Adidas, de a tokiói metróhálózat is az ő arcával van kiplakátolva és generációkat motivál a sportmászásra világszerte. Miho nagyon ritkán sziklázik a versenyszezon és felkészülések miatt, de a tokiói olimpia után viszont párjával – az amerikai Sean Bailey-vel, aki éppen a világ egyik legnehezebb útját, a Bibliographie-t projektelte - Ceüse-be látogatott és megmászta a Mr. Hyde nevű 8c+ sportutat.
Erő: 10/10
Technika: 10/10
Állóképesség: 8/10
Varázserő/érdekesség: „Bár számtalanszor jutott már nehézségi mászásnál döntőbe, Nonakának nincs még lead világkupa érme. Viszont nagyon sokat fejlődött ebben is az elmúlt években, ha egy erős boulder fordulót tud produkálni, az akár még a pódiumot is jelentheti neki.”
Erin McNeice (GBR, 20)
Erin 2004. április 6-án született Nagy-Britanniában, és mindössze 5 éves volt, amikor az édesapja a bátyjával együtt elvitte őket mászni. Később Malajziába költöztek 4 évre, ahol meglepően jó minőségű infrastruktúra mellett tudott fejlődni.
12 éves volt, amikor először benevezték az ifjúsági világbajnokságra, mindezt úgy, hogy hazájában lévő mászók, edzők mit sem tudtak arról, hogy valahol a világ egy távoli kis pontján van egy hölgy, aki majd szintén a „királyi lobogó” alatt fog versenyezni. Ezen a debütáló versenyén boulderben 5.
2022-ben - az akkor még csak 17 éves McNeice - a legfiatalabb tagja lett a britek felnőtt válogatottjának és meg is nyerte az országos bajnokságot, ekkor kezdték el sokan felkapni a fejüket: „De kicsoda ez a lány, aki képes lemászni Molly Thompson-Smith-t?”
Erin elképesztő fejlődést mutatott be az elmúlt két évben, hiszen ifiként soha egyetlen IFSC versenyen sem sikerült a pódiumra lépnie, de onnantól kezdve, hogy tudta, rajtvonalhoz állhat a párizsi kvótákért járó harcban az OQS-en, élete legkeményebb felkészülési időszaka vette kezdetét! 6-9 óra edzés naponta, heti 1 pihenőnappal megspékelve. Az egy éven keresztül tartó kemény felkészülésnek meg is lett az eredménye: Erin az OQS-en élete első IFSC pódiumát érte el, és harmadikként zárta a selejtező sorozatot, ezzel sokakban kérdőjeleket hagyva. Nem ismerjük az Erin-ben lévő potenciált – csak annyit látunk még, hogy az elmúlt évek exponenciális fejlődési görbéről tanúskodnak, így nagyon nehéz lenne bármit jósolni igazából a tőle várható eredményről. Azt viszont biztosan ki lehet jelenteni, hogy nagyon konzisztensen mászik, és bár a boulder az erőssége – szerintem nehézségi mászásban is megeshet, hogy a mezőny felét maga mögé fogja utasítani.
Elképesztő fejlődését az alábbi számok is alátámasztják: a tavalyi berni világbajnokságon 27. és 55. helyezést hozott el, idén pedig áprilisban a keqiaoi világkupán 5. lett boulderben, egy héttel később a wujiangi világkupán szintén 5. lett leadben! Az edzőtársaktól kapott becenevét, ami egy szójáték a vezetéknevével – Erin McBeast - már a saját közösségi média felületein is használja, melynek köntörfalazás nélküli üzenete az Erinben lévő erő, energia és az a mazochizmus, amit az edzésmunkába bele tud pakolni.
Erő: 7/10
Technika: 8/10
Állóképesség: 7/10
Varázserő/érdekesség: „Boulderben nem mondanám, hogy a legjobb flash mászó a hölgyek között, viszont elképesztően jól használja ki a rendelkezésére álló pár percet, és számos esetben tudott egy Top-ot virítani az utolsó fél percben. Kétségkívül, ha ez a forma még egy kis versenyzési rutinnal is párosul, ’McBeast’ komoly veszélyt jelenthet majd a világkupa pódiumokra, az egyszer biztos!”
Chae-hyun Seo (KOR, 20)
2003. november elsején született egy mászócsaládba a dél-koreai Szöulban, ahol apukája mászótermet vezetett. Elképesztő teljesítményeit naphosszat lehetne sorolni, a csemegézést kezdjük most kivételesen a sziklázással.
5 évesen kezdett mászni, 14 évesen megmászta a Bad Girls Club-ot, vagyis az első 9a nehézségű útját. 2022-ben, 19 évesen abszolválta a híres La Ramblát, az egyik legismertebb 9a+ utat a világon, második nőként megakasztva a standláncot. De talán a La Ramblánál is komolyabb, hogy ugyanezen a túrán onsight stílusban mászta a L’Antagonista 8c sportutat (!), így ő lett Janja után az első nő, aki képes volt erre a teljesítményre.
Seo váratlanul robbant be a köztudatba rettentő fiatalon, 15 évesen, és egyből iskolázni kezdte a világ elitjének számító sportmászókat. 2019-et írtunk ekkor, amikor Villars-ban a zárkózott és félénk Seo először lépett a rivaldafénybe, hogy megmártózzon egy kicsit abban a dicsőségben, melyben ekkor már évek óta csak Janja úszkálhatott. Élete első világkupáján ezüstérmet szerzett, majd egy héttel később Chamonix-ban bebizonyította, hogy az előző heti eredmény nem volt véletlen, és megcsinálta a lehetetlent: lemászta Janját!!!
Ebben az évben minden egyes nehézségi világkupán dobogós lett; 4 aranyérem az ezüst és bronz mellé, amivel megnyerte az összetett nehézségi világkupát is. Ugyan a 2019-es világbajnokságon pont lecsúszva a pódiumról 4. lett nehézségi mászásban, a 2021-es moszkvai világbajnokságon megtört a jég és aranyérmet szerzett. A Tokiói olimpián a versenymászás kombinált formátumának (és pontszámításának) egyik legnagyobb kárvallottja lett, tudniillik hiába mászta a lead úton a második legjobb eredményt Janja után, sajnos a gyorsasági és boulder körön összeszedett hátrányával csak az utolsó tudott lenni a döntőben.
Az elmúlt években egyértelműen ikonikus alakja a női nehézségi mászásnak, ahol csak Janja és Ai képesek vele felvenni a versenyt. Bár úgy ismerjük, hogy a boulder mászás a gyenge pontja; az elmúlt években itt is hatalmas fejlődést mutatott be, megszerezve tavaly az első világkupa ezüstjét Brixenből. 2023-ban a berni világbajnokságon 3. lett, 20 éves korára több mint 16 érmet szerzett nemzetközi versenyekről. Nem sokan tudják róla, de 2018-19-ben a dél-koreai jégmászó válogatottnak is a tagja volt. Az OQS-en elért 4. helyezésével váltotta meg a jegyét Párizsba, kis érdekesség, hogy az egyetlen mászó volt egész hétvégén, akitől a budapesti OQS alatt láthattunk Top mászást a nehézségi úton!
Erő: 10/10
Technika: 10/10
Állóképesség: 10/10
Varázserő/érdekesség: „Chae-hyun eredményei magukért beszélnek. Sokat jelent neki, hogy egyik legnagyobb példaképével, a kétszeres világbajnok Jain Kimmel készülhetett az olimpiára, aki gyerekkorának meghatározó példaképe volt a mászósportban. Seo is azon kevés hölgy közé tartozik, aki csak a headwall-on kezdi el lerázogatni a karját, ha egyáltalán elkezdi…”
Ievgenia "Zsenya" Kazbekova (UKR, 27)
Zsenya 1996-ban látta meg a napvilágot Dniproban, Ukrajnában. Ha valaki, ő tényleg mászós családba született. Már a nagyszülei is mászók voltak; nagymamája megnyerte a szovjet bajnokságot. Édesanyja, Perlova maga is versenymászó volt, mellesleg ukrán bajnok és a 2002-es összesített boulder világkupát is megnyerte, míg édesapja ezüstérmes lett gyorsmászásban az 1993-as innsbrucki világbajnokságon.
Zsenya szülei szerint kislányuk 7 hónapos korában kezdte a mászást, amikor a Krím-félszigeten történt nyaraláson elkezdett felkúszni, felmászni akkora kövekre, mint ő maga. 8 éves volt, amikor megmászta az első 7a+ útját és 11 évesen mászta az első 8a-t sziklán. 13 évesen megnyerte a korosztályos ifjúsági világbajnokságot. A versenymászás mellett a fanatikus sziklázás is végig kíséri karrierjét: 8A+ boulder Fontainebleau-ból és 8c+ sportút Siuranában.
Legkiemelkedőbb eredménye a 2019-es világbajnokságon elért 4. hely boulderben. Ő az Ukrán bajnok 2012-től 2021-ig minden évben.
Kijevben laktak, amikor 2022 elején az oroszok megtámadták Ukrajnát és a fővárost is ostrom alá vették. Zsenya ekkoriban még Alex Megosszal járt, akihez az egész család kimenekült Németországba. Éles szószólója és kiemelkedő alakja lett az Ukrajnát ért atrocitásoknak, részben az ő erőfeszítéseire reagálva határozott úgy az IFSC, hogy töröli az összes Oroszországban megrendezésre kerülő versenyét és minden orosz sportolót felfüggesztett a versenymászásból.
Később Kazbekova teljes családja az angliai Manchesterbe költözött, ám 2024-től Zsenya már Salt Lake Cityben készült az olimpiára, ahol az amerikai válogatott is edz jelenleg. Amióta Malekhez, a kanadai edzőjéhez szegődött, az ereje, mintha triplájára nőtt volna, idén nem egy világkupán volt első a boulder selejtezője után. Sajnos az OQS budapesti fordulóján egy enyhe térdsérülést szenvedett, de remélem nem annyira komoly, hogy elvegye az esélyeit a döntőbe jutástól.
Erő: 8/10
Technika: 9/10
Állóképesség: 6/10
Varázserő/érdekesség: „Kishúga, Rafaella Kazbekova szintén korosztályos tehetség, akiről már a 2028-as olimpia várományosaként beszélnek.”
Mia Krampl (SLO, 24)
Mia 2000. július 21-én született a szlovén versenymászás egyik bölcsőjében, Kranjban. 6 évesen kezdett el mászni bátyja hatására, aki maga is versenymászó volt a gyerekek között. A 2015 és 16-os ifjúsági világbajnokságon is ezüstérmes lett, majd a felnőttek között a ’19-es edinburgh-i Európa-bajnokságon szintén. Szerintem nincs még egy szlovén versenymászó, akinek annyi ezüstérme lenne, mint neki. Janja egy évvel idősebb Miánál, így gyakorlatilag egész életükben együtt versenyeztek.
2019-ben a Hachioji világbajnokságon ezüstérmet szerzett, nyilván Janja mögött. A sport csak úgy, mint az élet néha érdekes fricskákat tud lerakni elénk. Az epikus szezon lezárásaként kvalifikálta magát a tokiói olimpiára, miután honfitársával és legjobb barátnőjével – Lucka Rakoveccel- kellett megküzdenie a kvótáért. Az érzéseire talán jó leírás lehet a régi klasszikus: „az egyik szemünk sír, a másik nevet.” Sajnos csak a 18. helyezést tudta megszerezni Tokióban, de a benne rejlő potenciálról a pár hónappal később rendezett moszkvai világbajnokság is árulkodik, ahol kombinált kategóriában második lett!
2022-ben megszerezte élete első nehézségi világkupa érmét, egy bronzérmet Jakartából. 2023-ban már hatszor (!) jutott a döntőbe, és még ha a dobogóra nem is tudott felférni, egyre magabiztosabb mászást produkált nehézségi mászásban. Ritkán jár ki sziklára, de ha egyszer kint van, a 8A+ boulder pár próbából nem okozott neki nagy gondot. Az OQS-en 6. hellyel kvalifikálta magát Párizsba, megelőzve a honfitársakat: Vita Lukant és Lucia Tarkust.
Erő: 8/10
Technika: 8/10
Állóképesség: 8/10
Varázserő/érdekesség: Miának van egy hatalmas jaguár tetoválás a jobb lábán. Az Olympics.comnak adott interjújában arról számolt be, hogy ez az állat szimbolizálja a belső lényét. „Nem tudom, hogyan magyarázzam, de amikor ránézek erre a tetoválásra, azonnal sokkal erősebb fókuszba kerülök. A zónámba kerülök! Ez valahogy egyfajta 100%-os precizitást ad nekem. És igen, ez egy vad macska. És én is egy kicsit vad vagyok. De persze, ha mászó vagy – akkor nem lehetsz egészen komplett…”
Camilla Moroni (ITA, 23)
Camilla az olaszországi Liguriában született és nőtt fel, második generációs mászóként a családban. Édesapja, Riccardo Moroni is IFSC versenyző volt és ő a jelenlegi edzője. Bár sokan téveszteni szokták, a híres olasz sziklamászó; Gabriele Moroni nem a testvére. 2015 óta vesz részt ifjúsági versenyeken. 2021 volt a felnőttek közötti berobbanós éve, amikor is a legjobb helyezése 10. hely volt még Brianconból, majd két hónappal később Moszkvában a világbajnokságon a dobogó második fokára állhatott fel boulderben!
A 2023-as szezonban sérüléssel bajlódott és boulderben a 41., nehézségi mászásban a 21. helyen végzett, de idén megmutatta, hogy kirobbanó formában van, és a keqiaoi világkupáról szintén elhozott egy ezüstöt. Camilla sem az a mászó, aki „magában bont pezsgőt”, ha Topot mászik, mindig diadalüvöltések kíséretében élvezi ki a pillanatot. Erőteljes robbanékony mászóstílusa és elszántsága miatt szerintem az ő mászását igazán jó nézni. Az OQS-en a 11. helyezéssel sikerült megszereznie a kvótát. Mint sok másik szponzorált olasz sportoló, ő is része az olasz rendőrség sport szekciójának.
Erő: 8/10
Technika: 8/10
Állóképesség: 8/10
Varázserő/érdekesség: „Relatíve ritkán sziklázik, de ha kijut, akkor csak úgy füstölnek a 8A-k az ujjai alatt. Második női megmászója a La Proue 8B bouldernek Crescianóban.
Lucia Doerffel (GER, 24)
A chemnitzi születésű Lucia is mászócsaládban látta meg a napvilágot és már 3 éves korában részt vett az első mászótúráján kishúgával, az édesapja és nagypapája kíséretében az Elba homokköveken. A többszörös német boulder országos bajnok az ifjúsági versenyek után a felnőttek között is próbára tette magát, de az első középdöntőjéig egészen 2022-ig várni kellett. Sokszor kommentálta, hogy a dinamikus new-school boulderezés nem teljesen az ő műfaja és kőkemény ezdésmunkát kellett belepakolni, hogy „ha lassan is, de fejlődni tudjon” – ahogy ő fogalmaz.
2024-ben Berlinben és Münchenben készült a nehézségi diszciplínára, mely a gyengébbik száma, és ahol nagy mérföldkőhöz érkezett; megtanult örömmel mászni eldurrant karokkal, amire korábban nem volt képes. Az idei Salt Lake Cityben rendezett boulder világkupa-futamon érte el legjobb helyezését eddigi karrierje során; 7. lett, pont lecsúszva a döntőről. Az OQS-en is nagyon konzisztens eredményt tudott nyújtani egy 10. és egy 9. hellyel. Idén két edzésperiódus között Magic Woodba látogatott, ahol a Riverbed 8B egy nagyon gyors megmászását könyvelhette el magának.
Az OQS után azt nyilatkozta, hogy mentálisan nagyon kivette az elmúlt időszak, tudta, hogy meglehet az olimpiai kvóta (15. helyen szerezte meg) – viszont nem kerülhet homokszem a gépezetbe, minden edzésnek tökéletesnek kell lennie. Kihagyta az OQS utáni innsbrucki világkupát, de úgy érezte, muszáj lepihennie az elmúlt hónapok stresszes készülését, hogy teher nélkül és önfeledten tudjon mászni Párizsban: „Az, hogy képviselhetem Németországot az olimpián a legjobb dolog, ami történhet, de talán ennél is fontosabb, hogy nem is akárkikkel az oldalamon tehetem ezt meg” nyilatkozta Yannick Flohéra és Alex Megosra célozva.
Erő: 7/10
Technika: 7/10
Állóképesség: 6/10
Varázserő/érdekesség: „Luciának még nincs világkupa-döntős tapasztalata, sokak számára meglepetésként hat az előző évekhez képest, hogy kvalifikálni tudta magát. Ahogy ő nyilatkozott: Azzal, hogy kijutottam már önmagában nyertem, a többi csak hab a tortán!”
Zelia Avezou (FRA, 20)
Zélia családjában a mászást már régóta nem kell bemutatni. Párizstól délre, Ignyben született és nőtt fel. Édesanyja a nemzetközi versenyeken is érmes Cecile Avezou mindkét gyerkőcét bevezette a függőleges világ rejtelmeibe, és most mindketten kint vannak az olimpián (!). Avezou boulderben kétszeres ifjúsági világbajnok volt, de amikor a felnőttek között kezdett versenyezni, eleinte nem jöttek a csillogó eredmények, ekkor még egy középdöntőt sem sikerült elérnie. Többször számolt be mentális terhelésről az általa elvárt eredmények hiányában, de azt nyilatkozta, ez csak jobban feltüzeli, hogy a következő felkészülési időszakba belerakjon apait-anyait!
Meg is lett az eredménye, ugyanis a 2023-as svájci világbajnokságon boulderben 4. helyezett lett. Zélia fiatal kora ellenére nagyon higgadt és összeszedett versenyző, a zen nyugalom látszik rajta, amikor mászik. Hozza magával a francia mászóiskolát, azaz a slab utak az erőssége, amit bonyolult koordinációs mozdulatok elsőre teljesítésével tud megspékelni. Sanghajban 8., Budapesten a 12. helyezett lett, így összesítésben a 10. helyen kvalifikálta magát. Idén a múlt hónapban tartott chamonix-i világkupán bebizonyította, hogy nem csak a boulderhez ért, és nehézségi mászásban is elhozott egy 4. helyet. Nem volt még pódiumon, de az ő esetében, „ami kések, nem múlik”.
Erő: 7/10
Technika: 8/10
Állóképesség: 6/10
Varázserő/érdekesség: „Bár nem akármilyen érzés lehet otthon mászni a hazaiak előtt, mégis azt gondolom, neki igazából ez a bemelegítés lesz majd a 28-as Los Angelesre.”
Laura Rogora (ITA, 23)
2001. április 28-án született Laura – korszakának egyik legikonikusabb sziklamászója, aki mellékesen versenyzik is. A római születésű hölgy, már az IFSC bűvkörén kívül is olyan teljesítményeket rakott le az asztalra, amelyek korunk meghatározó mászójává emelik.
Az ifjúsági világbajnoki cím bezsebelése után 2017-ben, élete első, debütáló versenyén a felnőttek között bemászta magát a döntőbe és a 6. helyezést szerezte meg. 2019-ben Edinburgh-ban az Európa-bajnokságon második lett nehézségi mászásban!
A pandémia évében az első feloldások után Brianconban rendezték meg az első lead világkupát, és ugyan a versenyzők arcát a dobogóhoz sétáláskor még maszk takarta, nem szabad elfelejtenünk, hogy a pódium legfelső fokára Laura Rogora állt, megszerezve élete első aranyérmét, letaszítva Janját a második helyre! Egy évvel később Villarsban második lett, Chamonixban első.
A tokiói olimpián a 15. helyezést szerezte meg, majd egy hónappal később a moszkvai világbajnokságban lead mászásban bronzérmes lett! Az idei évben is gazdagította már magát egy ezüstéremmel, de beszélgessünk egy kicsit Laura sziklázási szokásairól is! Nem tudnám pontosan meghatározni, hogy versenymászó vagy a pro sziklás arc kategóriába esik-e.
14 éves korában ő lett a második legfiatalabb mászó, aki 9a sportutat tudott megmászni(!). A versenyidőszakok alatt is folyamatosan lehet látni, hogy kint projektel sziklán valami végtelen hosszú variánst, valamilyen agymenést, amit addig senki nem gondolt, hogy végig lehetne vinni. 2021-ben ő lett a harmadik nő a történelemben, aki elérte a 9b fokozatot (!), megmászva a Stefano Ghisolfi által nittelt és elsőként megmászott Erebort. Laura is nittelt, és számos 8c+/9a nehézségű utat nyitott már. A 152 cm magas és végtelen állóképességgel bíró Rogora képes 8b+ onsightot mászni.
Az európai olimpia selejtezőjén Lavalban egy ígéretes 3. helyet szerzett, de az OQS első fordulóján csak a 17. lett, ezáltal elkezdett rezegni a képzeletbeli léc, hogy meglehet-e még a kvalifikáció az olimpiára. Nyilatkozatában élete egyik legstresszesebb periódusaként említi a budapesti forduló előtti időszakot, de itt azt mondja, minden összeállt. A 6. helyet szerezte meg nálunk, így összetettben a 12. helyen végzett, ezzel 19.-ként kvalifikálva magát a 20 fős mezőnyben!
Rogora számos esetben került már kínos kérdések kereszttüzébe testalkata miatt, és ebben a véleményformálásban számos versenytárs is benne van. Sajnos a kritizálás nem ritka jelenség az élsportolók világában, különösen olyan sportágak esetében, ahol a testtömeg és a teljesítmény szoros összefüggésben állnak. Laura sokszor reagált az őt ért kritikákra, hangsúlyozva, hogy „vékonysága természetes alkatának a része, és az intenzív edzésmunka, amit hétről-hétre belepakol, megfelelő táplálkozással párosulva.” Fontosnak tartja, hogy a sportolók és a közönség is megértse, hogy a vékonyság nem egyenlő az egészségtelenséggel, különösen akkor, ha valaki rendszeresen és tudatosan sportol. Az ilyen jellegű kritikák azonban majdnem mindig túllépnek a sportban elért teljesítmény értékelésén, és személyes támadások formájában öltenek testet, ami komoly hatással lehet a sportoló mentális egészségére.
Összegezve, Rogora egy sokoldalú, soha fel nem adó küzdőszellemmel megáldott sportoló, aki fiatal kora ellenére igen vaskos eredményeket ért el, és talán egyike azon kevés hölgyeknek, akik potenciálisan mászhatnak 9b+ sportutat, de ez majd a jövő zenéje.
Erő: 8/10
Technika: 8/10
Állóképesség: 10/10
Varázserő/érdekesség: „Leginkább csak mozdulatból esik, ha egyszer megfog valamit, azt sosem engedi el.”
Zhilu Luo (CHN, 18)
A pekingi születésű Luo látszólag a semmiből bukkant elő 2022-ben, amikor 16 évesen döntőbe jutott a boulder világkupán Brixenben, és élete első versenyén, a felnőttek között bronzérmet szerzett! Emlékszem, hogy sóhajtottam egyet: hát elkezdődött.
Évek óta értetlenül álltam a kérdés előtt, hogy miért nincsenek tömegével kínai versenyzők, de úgy érzem, Zhilu az előhírnöke lesz az ő hullámuknak. Sokan nagyon magas elvárásokat támasztottak elé, részben emiatt is a 2023-as szezonra a felkészülése nem volt tökéletes, két ízben is döntőbe jutott, de az 5. hellyel kellett beérnie. Az idei évben azonban megtört a jég, és megszerezte első világkupa érmét is: a keqiaoi világkupán boulderben 3. lett, majd alig egy héttel később Wujiangban nehézségi mászásban ezüstérmes. Nem igen tudunk róla túl sok mindent, ez a jelenség számos ázsiai mászónál megfigyelhető.
Angolul a Lucy nevet használja a közösségi média felületein. Az az elegancia, amivel mászik, párját ritkítja, de a mezőny számos versenyzőjéhez képest mégis relatíve kevés a világkupás tapasztalata.
Erő: 8/10
Technika: 8/10
Állóképesség: 9/10
Varázserő/érdekesség: „Ő lett az első kínai boulderes, aki érmet szerzett IFSC versenyen.”
Molly Thompson-Smith (GBR, 26)
Egy sportkarrier nem mindig csillogás és ragyogás, még ha a szponzorok által presszionált atléták ezt nem is mindig rakják ki a kirakatba. Az érem egyik oldalán látjuk az örömkönnyeket, az ovációval kísért érzelmi kitörést a top fogáson, de arról sokszor megfeledkezünk; ezeknek a teljesítményeknek milyen árai lehetnek, amit a sportoló a mentális és fizikai jóllétének oltárán fel kell áldozzon. Molly sokszorosan az elmúlt évtized legnagyobb visszatérői között van, és személy szerint, ha egy embert kellene választani; én neki örülök a legjobban, hogy összejött a párizsi kvalifikáció!
Az utolsó kvótát szerezte meg a hölgyek között, és eredménytől függetlenül, az ő történetének és mászásának hatalmas üzenete van a világ számára: soha nem szabad feladni! Mászókarrierjét sajnos folyamatosan kisebb nagyobb sérülések szegélyezték, megműtötték már a bokáját, műtötték már a gyűrűsujjában elszakadt gyűrűt, ami egy versenymászó számára maga a megtestesült rémálom. Karrierje során sajnos számos esetben kellett rasszizmussal szembesülnie még a mászóközösségen belül is.
Molly 1997. november 7-én született Londonban. 7 éves korában a születésnapi zsúrt egy mászóteremben tartották, ahol a problémamegoldás, az út teljesítésének öröme azonnal magával ragadta, és kérte szüleit, hogy írassák be mászni. 11 éves volt amikor a helyi mászóklub először kivitte sziklára, amit elképesztően ijesztőnek talált. „Városi gyerek lévén, aki még a fára mászást sem próbálta ki soha – mit is gondolhattam volna?”
Thompson-Smith 2011-ben kezdett versenyezni az ifi fordulókon, ahol jöttek is a dobogós eredmények, 3 évvel később már a felnőttek között is elindult, de ekkor még távol volt a középdöntős eredménytől. 2017 volt a sportkarrierje legerősebb éve: az arcói világkupán kezdte egy 8. hellyel, majd a 9., 5., és 6. helyezések után megszerezte élete első világkupa-érmét: egy bronzérmet az év utolsó lead világkupáján Kranjban. Ez évben az összesített világranglista 7. helyén állt!
Egy hónappal az első megnyert érem után -karrierje csúcsán- egy edzés közben három hatalmas pattanó hangot hallott, és az ultrahang másnapra ki is mutatta; elszakadt az A2, A3 és A4-es gyűrű is az ujjában. A komplikált műtét és az azt követő rehabilitáció után - 9 hónappal a sérülést követően - az innsbrucki világbajnokságon nehézségi mászásban bejutott a középdöntőbe, ahol a 11. helyezést szerezte meg. Molly fejlődése -eredményeinek tükrében- ekkor lassabb pályát írt le, és sajnos el kellett engedni a gyerekkori álmot, hogy Tokióban indulhasson az olimpián.
A pandémia utáni években, mintha új lendületre kapott volna, és rendszeresen jöttek az eredmények. 2022-ben nem volt olyan nehézségi világkupa-futam, ahol elindult és nem jutott volna be a középdöntőbe. Ám az egyre sikeresebb szériával Fortunának más tervei voltak.
Mindössze egy nappal a jakartai világkupára való indulás előtt, egy őszi átmozgató kinti boulderezésre ment barátaival, ahol egy 7B-ből rosszul esett és a bokája olyan szöget vett fel, melyet soha nem szeretett volna látni. A kórházban azonnal érezte – számára az olimpiai álom ezennel véget ért. A lábadozásáról így nyilatkozott: „Megtanulod értékelni a legapróbb kis győzelmeket is. Miután 5 héten keresztül teljesen függtem más emberektől, amikor az első teámat meg tudtam főzni magamnak és egyedül a kanapéhoz tudtam battyogni vele, átértékeltem: a mérföldkövek nem csak a mászóteljesítményekben vannak megírva, hanem igazából bármiben – ami az egyéni fejlődésünket szolgálja. A felépülés alatt folyamatosan analizáltuk a hibákat és javítandó területeket és valahol egy kis részem elkezdte elhinni; talán bennem is pislákol még az az olimpiai láng.”
A tavalyi szezonban aztán elkezdtek újra jönni Mollynak a középdöntős eredmények, illetve Brianconból egy 5. helyezés is. Determináltsága és fókusza a mászók között is páratlan, a benne lévő küzdőszellem pedig önmagában megsüvegelendő, olimpiai részvétel ide vagy oda.
Erő: 8/10
Technika: 8/10
Állóképesség: 10/10
Varázserő/érdekesség: „A legnagyobb visszatérők egyike. Az OQS első fordulóján 13., a másodikon 11. helyezett lett, ezzel megszerezve az utolsó kvótát a Párizsban versenyző hölgyek között.”
Az olimpiai magyar nyelvű televíziós és online stream közvetítések menetrendjét megtaláljátok erre a linkre kattintva. Jó szórakozást!