Vissza

Tusnády Nimród kiemelkedően szerepelt az Európa Játékokon

Az olimpiai aspiráns sportmászó döntőbe jutott a harmadik alkalommal Lengyelországban megrendezett Európa Játékok multisport seregszemléjén

Idén harmadik alkalommal rendezték az Európa Játékokat, melynek a lengyelországi Krakkó adott otthont. A programban először szerepelt a sportmászás, a versenyt Tarnówban rendezték, a magyar színeket pedig a 19 éves Tusnády Nimród képviselte.

Tusnády Nimród döntőbe jutott az Európa Játékokon

Az olimpiai aspiráns magyar sportmászó sűrű versenyprogramjába illesztve, egy nehéz IFSC világkupa verseny után érkezett a játékokra. Előző héten két különböző számban is versenyzett Innsbruckban, amely ráadásul az első nehézségi verseny volt az idei szezonban. A boulderről a nehézségi versenyekre átállás közismerten nehéz. Az Európa Játékokon Nimród a nehézségi versenyszámban indult.

Az elődöntőben holtversenyben a hetedik helyen végezve Nimród bejutott a döntőbe, ami önmagában egy nagyon szép eredmény. A döntőbeli jobb szereplést erősen hátráltatta, hogy az eső miatt vizes lett a fal, és a döntő kezdetének időpontját két és fél órával csúsztatták. A bizonytalanság és az izolációban eltöltött négy óra senkinek sem hiányzott. Egy kellemetlen és komplex koordinációs mozdulatból Nimród elég korán esett, amely az elődöntőben topot mászó svájci Jonas Utellit is kiszórta. Bár Nimródban ennél jóval több volt, igyekszik a dolgok pozitív oldalát nézni és építkezni a tapasztalatokból.

"Az Európa Játékok hatalmas élmény volt, és elismerés, hogy a magyar csapatot képviselhettem egy ekkora eseményen. Annak ellenére, hogy a döntő mászásom nem úgy sikerült, mint ahogyan azt terveztem, a döntőbe bejutásnak is tudok örülni utólag. Az idei év még közel nem a jó eredményekről fog szólni, de ezek az eredmények mindenképpen jó visszajelzések, hogy jó úton haladok.

Az edzőmmel, Schmidt Tamással folytatódik a kemény edzés tovább. Hálás köszönet Kinde Orsolya manuálterapeutának, hogy megóv a sérülésektől. Izgatott vagyok, mik a határaim, szűk egy év alatt már nagyon szépen megmutatkozott, mekkorát lehet fejlődni jobb infrastruktúrán (Flow boulder)" - értékelt Nimród az MHSSZ-nek.

Tusnády Nimródot a versenyre Beliczky Péter, a válogatott vezető edzője kísérte. Az alábbiakban következzék az ő részletes beszámolója:

Előzmények

Nimród tavalyi éve a tanulmányok miatt (érettségi, felvételi stb.) nem a mászásról szólt, legalábbis nem elsősorban a versenymászásról és semmiképp sem a nemzetközi versenyekről. Ettől függetlenül már tavaly érlelődött benne, hogy idénre komolyabb célokat jelöl ki magának, mind a sziklamászás, mint pedig a versenymászás területén. Schmidt Tamás edző vezénylete, útmutatása és támogatása mellett zajlott a felkészülés, aminek ismereteim szerint közeli és távlati tervei is vannak. Ezek között szerepelnek a sikeres ifjúsági nemzetközi versenyek (az idei az utolsó ifi junior éve Nimródnak), valamint a felnőtt mezőnyben való ismételt megmérettetés boulder és nehézségi számokban is (utóbbi eddig neki hiányzott). Nem is annyira titkolt cél, hogy belátható időn belül világkupás középdöntőt tudjon mászni, bármelyik szakágban. Sziklán pedig folyamatosa szeretné kitolni a saját teljesítményének a határát.

Idénre a fentiek alapján számos világkupás verseny (boulder és nehézségi), felnőtt világbajnokság és fontosabb ifjúsági versenyek (Európa- és világbajnokság) lettek kiszemelve.

Természetesen tudjuk, hogy váratlanul sok és komoly változás történt a magyar versenymászásban, és ez bizony érintette ezeket a versenyeket és a terveket is.

Az Európa Játékok nem volt betervezve, mert az első körben nem kaptunk kvótát (A pénzügyi racionalitások és kiemelt versenyzők tanulmányai miatt a 2022-es kvalifikációban csak részlegesen tudtunk részt venni). A játékok szervezője, a NOB európai részlege visszaosztott kvótáját (csak nehézségiben) az utolsó pillanatban kaptuk meg, amit mi egy–két nap tanakodás után elfogadtunk. Hamar kiderült ugyanis, hogy a szabályok szerint kiküldhető versenyzők közül csak Nimród volt elérhető (Vályi Gergő érettségizett, Radics Attila sérülésből lassan lábadozik), előbb azonban meg kellett vizsgálni, hogy hogyan lehet megoldani a versenynaptárába való beillesztést, ami egyáltalán nem volt magától értetődő. Emiatt nehéz arról beszélni, hogy külön készült volna a játékokra, sőt, inkább a játékok ideje alatt is az innsbrucki világkupa  tapasztalata alapján akart edzeni a soron következő világeseményekre. Némileg könnyítette a helyzetet, hogy egyébként is most lett volna a váltás a boulderről a lead-re.

Európa Játékok

Mivel a játékokat az olimpia mintájára szervezték, így teljesen más volt a környezet a megszokott felnőtt vagy ifjúsági versenyekhez képest. Egyrészt óriási felhajtás volt (számunkra ez még nagyobbnak is tűnt az eddigi szerény lehetőségeink miatt) komoly szervezéssel – sportolói falu, nemzeti csapatok, formaruha, megnyitó, maximális ellátás, szórakozási és tréning lehetőség, média figyelem stb. – másrészt a sportmászás csak egyike volt az esemény sportágainak, és bizony azt sem lehet elmondani, hogy a legfontosabbak közé tartozott. Természetesen ezen kívül a magyar csapatban elfoglalt helyünket is most kellett megalapoznunk (első esemény) olyan klasszikus és sikeres sportágak mellett, mint a kajak-kenu vagy a vívás. Nagyon örültünk neki, hogy nyitottan és szeretettel fogadtak. Bíztak a sikerben és jöttek is szurkolni még a vezetésből is.

A verseny

A sportolói falu és a verseny különböző helyszínen volt, ami naponta 170 km utazást (kb. 3 óra) jelentett. Sportági szempontból az is szokatlan volt, hogy létezett a verseny előtt két hivatalos „tréning nap”, amire külön jelentkezni kellett (természetesen ez is utazásos volt), és ez ismeretlen a normál IFSC versenyek esetén. Nem állítom, hogy a mászók ezt különösen kihasználták volna.

Az előzetes kvótaszerzés miatt a verseny eleve középdöntővel indult, amiben nyugodtan mondhatjuk, hogy jót mászott Nimród. A döntő nagyon szerencsétlenül alakult számára és emiatt csalódott volt. Sajnos a szombati verseny lefolyását nagyon komolyan befolyásolta az időjárás. Itt megjelent már az a szempont is, hogy a TV miatt az eredendően IFSC munkatársaknak is jelentősen meg volt kötve a keze. A sok felvetett lehetőség közül (ezek nagyrészt nem is kerültek nyilvánosságra) végül a férfi döntőnek kezdetét jelentősen eltolták. Sok volt az izoláció (4 óra), teljesen borult a bemelegítés, ráhangolódás, ami persze az egész mezőnyt érintette.

Megvolt rá a reális lehetőség, hogy a döntő jobban sikerüljön, de az egészet tekintve pozitív az összkép. Nimródnak sikerült beverekednie magát az első felnőtt döntőre és a magyar sportmászás képviseltette magát az első NOB-os formátumú európai versenyen. Sikeresen bemutatkoztunk a „Team Hungary-ben”, ahol érzésem szerint jó kapcsolatokat tudtunk kiépíteni."

A sportmászás egyéni sport, de csapatmunka eredménye

Fontosnak tartjuk kiemelni, hogy maga a szereplés is egy fél éves versenyzési ciklus és pontgyűjtés eredménye, melyért maximális köszönet jár benne részt vevő sportolóknak és az őket felkészítő szakembereknek:

Versenyzők:

Vályi Gergő, Tusnády Nimród, Radics Attila, Farkas Tamás, Csorba Péter, Fuksz Bence

Edzők: Farkas Tamás, Beliczky Péter, Schmidt Tamás, Strommer Soma, Burucs Bálint

Keretorvos: Dr. Kiss Marianna
Gyógytornász: Bádovszky Zoltán
Antidopping: Burucs Mária